Riziko yarışma galibi robot sağlık sektöründe çalışacak

IBM Watson Bilgisayar
Watson Bilgisayar
Geçtiğimiz ay Amerika’da düzenlenen ve ülkemizde de “Riziko” adıyla bilinen “Jeopardy” adlı yarışmada, şimdiye kadar üst üste en çok galibiyeti almış ve de en çok para kazanmış şampiyonları yenen IBM’in geliştirdiği “Watson” adlı bilgisayar, IBM ile Nuance Communications firması arasında imzalanan bir anlaşma ile, daha da geliştirilecek ve sağlık sektöründe doktorlara yardım etmek üzere kullanılacak.

Araştırma ve geliştirme projesinde Watson’un lisan ve yapay zeka alanındaki yetenekleri ile Nuance firmasının lisan tanıma ve klinik lisan anlama kabiliyeti birleştirilecek. İlk ticari sistemin yaklaşık olarak 18 – 24 ayda piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Projeye ayrıca Columbia University of Medical Center ve de University of Maryland tıp fakülteleri tarafından da destek veriliyor. Bu kurumlar ise, Watson ne gibi alanlarda daha faydalı olabilir, hangi tip problemlerin çözümünde en etkin biçimde kullanılabilir konularını araştıracak.

Watson gibi bir sistemin tıpta kullanılmak istenmesinin ana hedefi, teşhis ve tedavide asıl kararı verecek olan doktorlara çok büyük miktarda tıbbi kaynağın bilgisayar tarafından araştırılarak, en gerekli ve yararlı bilgilerin anında sunulması. Aynı tipte bir araştırma eğer doktor yada yardımcılarının tarafından yapılırsa, günler alabiliyor. Bu tip bir araştırmayı yapmak da şimdiki bilgisayar yada arama motorlarındaki gibi sistemlerle mümkün değil. Lisan ve cümleleri bir ölçüye kadar anlayıp, gerekli kategoriler içinde mana ve ilişki kurabilen sistemler gerekiyor.

Araştırma ve Geliştirme anlaşmasına göre, IBM ve Nuance Communications gelecek kuşak lisan algılama teknolojisini geliştirmek üzere 5 yıllık bir projeye imza atmış oldular. Bu sistem daha sonra Nuance tarafından ticarileştirilecek. IBM ayrıca, Nuance firmasını lisan algılama ve kullanma teknolojilerinde ortağı olarak da ilan etmiş bulunuyor.

Kaynak:

http://www.roboticmagazine.com/ai/047-jeopardy-champ-watson-to-help-in-healthcare-industry.html

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş