95 santimetrelik futbolcu robot

Sadece 95 santimetre boyu ve 6,6 kilogramlık kütlesiyle küçük bir çocuktan farksız olan futbolcu robot dünyaca ünlü RoboCup robot yarışlarında kullanılacak. Her yıl düzenlenen uluslararası robot yarışması olan RoboCup bu teknolojiyle çok daha fazla ses getireceğe benzior.  Bonn Üniversitesi’nden geliştirici bilgisayar mühendisleri Portekiz’de IROS Konferansında (International Conference on Intelligent Robots and Systems) mini bir futbolcu robotu duyurdular.

“NimbRo-OP” -bu mini robot, hafif malzemelerden yapılmış olmasına rağmen 20 tane sürüş regülatörüyle  bilgisayar komutlarını mekanik komutlara çevirerek kusursuz hareket sağlıyor. İnsan gibi koşabiliyor, şut atabiliyor hatta yüz üstü yere düşse bile kendiliğinden kalkabiliyor.

Açık kaynaklı koda sahip olması ona bir çok avantaj sağlıyor. Bonn Üniversitesi “Intelligent Systems” grubunun  başkanı Prof. Dr. Sven Behnke kodlamanın kolay olması için oldukça çaba harcadıklarını kaydediyor. Bu sayede diğer robotik üzerine çalışan gruplar NimbRo-OP’u kolayca kodlayabilecek, bir hatası olduğunda kolayca düzeltebilecekler. Bu da mini futbolcu robotun geliştirilmesine hız kazandıracak. Prof. Dr. Sven Behnke ayrıca bu zamana kadar bu proje için ilham aldıkları bir çok insansı robot olduğunu da dile getiriyor. Fakat diğerlerinin ebat olarak daha ufak olduğunu ve 95 cm’e 6,6kg olmanın artıları olduğunu da ekliyor. Futbol oyununda yapılması gereken bazı keskin hareketlerin daha kolay ve başarılı yapılmasına imkan sağlıyor.

Bonn Üniversitesi bilgisayar mühendisleri NimbRo-OP’un tasarlanma sebebinin piyasaya sürülüp satılması olmadığını da önemle vurguluyorlar. Bu mini robot tamamen kendilerini yazılım ve donanım konusunda geliştirmek isteyen araştırmacılar için yapıldığını söylüyorlar. Bu yüzden bunu -ki şu an yalnızca prototipi bulunuyor kullanıcılarla buluşturmak yerine RoboCup’a katılarak araştırmacılara sunmayı tercih ediyorlar.

Tüm çalışmalara rağmen Bahnke, insanların hala robotlardan daha iyi futbol oynayabildiklerini de itiraf ediyor. İnsan beyninin çalışması çok üst düzeyde ve futbol için de dikkat edilmesi gereken çok fazla değişken var. Diğer oyuncular -takım arkadaşı ya da rakip oyuncu, topun pozisyonu, engeller, kaleye yakınlık ve daha düşünülüp programlanması gereken bir çok değişken var. Prof. Dr. Sven Behnke ve ekibi bunları en iyi şekilde geliştireceklerine ve RoboCup yarışlarında gelmiş geçmiş en iyi robotu yapacaklarına inanıyor.

NimbRo-OP hakkında merak ettikleriniz için : http://www.ais.uni-bonn.de/nimbro/OP

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş